Karikatürler Ne Kadar Benzer?

Nadiren de olsa bazı müşterilerim sipariş öncesi benzeme konusunda endişe duyabiliyor. Bu konuya açıklık getirmek için size hem çizimlerden birkaç örnek gösterecek hem de bazı açıklamalarda bulunacağım.

Karikatürün eğer bir karakalem çalışması kadar size benzemesini umuyorsanız yanlış bir tercih yapıyorsunuz demektir, bu gibi bir durumda karakalem çizdirmenizi tavsiye ederim. Karikatürlerde aşırı bir benzerlik zordur, önemli olan kişiyi andırmasıdır. Bazı kişilerin karakteristik yüz yapıları dolayısı ile diğerlerinden daha fazla benzeyebildiği-andırabildiği bir gerçektir.

Karikatürlerin sizi daha çok andırabilmesi için çizim öncesi gönderdiğiniz fotoğraflar büyük önem taşır. Eğer saçlarınızı artık dalgalı kullanıyor ve kırmızıya boyamış iseniz bana gönderdiğiniz fotoğraftaki düz siyah saçlı halinizle çizildiğinizle tabii ki gözünüz son halinize alıştığından ve ben eski fotoğraftaki halinizi baz aldığımdan kendinize çok benzetemezsiniz.

Maalesef en büyük sıkıntı insanımızın kendiyle barışık olmaması, kendini kabullenmemesi. Kırışıklıkları olan birinin kırışıklıklarını talepleri sonrası kaldırmak zorunda kalabiliyorum veya büyük, kemikli bir buruna sahip olan arkadaşına-sevgilisine hediye çizdiren müşterilerimin istekleri dolayısı ile çizilen kişilerin burunlarını "estetik" çizmek zorunda kalıyorum. Hal böyle olunca, benzeyebilecekken bile benzemediği olabiliyor.
Yani bu çok önemli, kendinizle barışık değilseniz karikatür çizdirmeyi bir kez daha düşünün veya hediye edeceğiniz kişiyi çizdirirken olduğundan farklı çizdirerek ona bir nevii plastik cerrahi operasyonu yapmamı istiyorsanız sonrasında çok fazla benzerlik aramayın :)

Aşağıdaki birkaç örnek ile benzeme-andırma oranı az çok ne kadar oluyor görebilirsiniz.

[full-width]

Whatsapp tuşu sadece mobil cihazlarda çalışmaktadır.

ARADIĞINIZ KONUYLA İLGİLİ BİR METİN YAZIP ENTER'A BASINIZ.